Los szepcze: „Nie jesteś dość silny, by przetrwać burzę.”

Wojownik odpowiada: „To ja jestem burzą!”

Kochani Uczniowie i Szanowni Rodzice, często sytuacje trudne pojawiają się bez uprzedzenia i nie jest niczym dziwnym fakt, że nie zawsze wiemy co zrobić, jak się zachować, co wolno nam czuć, a które obawy zachować dla siebie.

Dzisiaj najczęściej słyszymy od innych, że czują strach albo lęk. W zakresie terminologii psychologicznej strach i lęk to są odmienne stany emocjonalne. O strachu mówimy w sytuacji realnego zagrożenia, lęk pojawia się w wyniku WYOBRAŻONEGO niebezpieczeństwa.

Warto znać tę różnicę, żeby w sposób rozsądny i bezpieczny dla swojego zdrowia fizycznego i psychicznego rozumieć sytuację i właściwie interpretować fakty i sprawdzone informacje.

Każdy z nas ma prawo czuć strach, ale każdy musi znaleźć sposób ,żeby go trzymać w ryzach.

Prędzej czy później pojawią się u Was wątpliwości  i obawy o przygotowanie do egzaminów maturalnych i zawodowych czy w klasach młodszych dotyczące promocji do następnej klasy. Tu też warto szukać dobrych rozwiązań i korzystać ze wsparcia innych.

Macie okazje w komfortowych warunkach domowych przy  herbacie z cytryną, kawie i ciepłej przekąsce spokojnie uporządkować swoją dotychczasową wiedzę lub nadgonić zaległości. Nauczyciele pozostają z Wami w kontakcie za pomocą Librusa lub innych komunikatorów, więc spróbujcie ten czas wykorzystać produktywnie. Nie zapomnijcie też o dbaniu o siebie i Wasze relacje z rodziną. Czas wspólnie spędzony podczas domowego kina rodzinnego, na robieniu pizzy, szyszek z ryżu preparowanego czy sernika (przepis mogę zawsze dać😉),  to bezcenny sposób na wyciszanie strachu i przejmowanie kontroli nad swoim umysłem i złymi myślami.

 Zawsze do dyspozycji
Wasza Pani psycholog
Agnieszka Pawełczak