Drodzy Rodzice,

w ostatnich miesiącach zmagamy się nie tylko z sytuacją pandemii i zdalnego nauczania.  

Każdy z Państwa codziennie odkrywa nowe cechy osobowości i umiejętności negocjacji u swoich dorastających dzieci. Trzeba przyznać, że często jest to spore wyzwanie by w sposób zadowalający obie strony i skuteczny porozumieć się.  Warto jednak pamiętać, że Wasze dzieci, są w trudniejszej sytuacji, ponieważ to co się z nimi dzieje w trakcie dorastania i zaistniałych sytuacji jest rzeczą całkowicie nową. Państwo jako rodzice swoje dzieciństwo i związane z dorastaniem wszelkie atrakcje , macie już za sobą. Warto zatem , dla ułatwienia życia sobie i dzieciom pozwolić zarówno na popełnianie błędów, ale jeśli jest ku temu okazja również na przygotowanie się na ich uniknięcie.

Poniżej pozostawiam kilka pozycji , które są naprawdę inspirujące, pomagają przypomnieć sobie rozterki tkwiące w głowie nastolatka i tym samym spojrzeć na Córki i Synów z innej perspektywy ( wcale nie obcej😉).

Osobiście jestem fanką serii książek Adele Faber i Elaine Mazlish . Zachęcam serdecznie do lektury. Książki są też dostępne w naszej szkolnej bibliotece.

 

  1. Louise Hayes, Joseph Ciarrochi - Trudny czas dojrzewania. Jak pomóc nastolatkom radzić sobie z emocjami, osiągać cele i budować więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania oraz więzi, stosując terapię akceptacji i zaangażowania
  2. Joanna Steinke-Kalembka - Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?
  3. Isabelle Filliozat - Już się nie rozumiemy! Jak przeżyć czas trzaskających drzwi.
  4. Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis - Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców
  5. Adele Faber, Elaine Mazlish - Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
  6. Eline Snel - Daj przestrzeń i bądź blisko

 

Pozdrawiam serdecznie

Wasza Psycholog

Agnieszka Pawełczak