Niedawno w naszej szkole zakończyliśmy realizację Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Między tekstem a obrazem” – przeglądu twórczości fotograficznej i filmowej inspirowanej literaturą.

 Cel projektu to rozwijanie wiedzy o literaturze i sztuce oraz kształcenie umiejętności literackich i artystycznych (filmowych i fotograficznych) młodzieży.

Adresatami tego przedsięwzięcia byli  uczniowie bydgoskich szkół ponadpodstawowych. W konkursie wystartowało 44 uczniów techników i liceów. Zadaniem uczestników było nakręcenie etiudy filmowej lub wykonanie cyklu fotografii inspirowanych wybranym utworem lub twórczością danego autora.

Uczniowie w ramach projektu uczestniczyli od listopada do grudnia w warsztatach, które przygotowywały do pracy nad filmem i fotografią. Byli w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy i brali udział w warsztatach „Historia fotografii w pigułce”. Uczestniczyli także w warsztatach filmowych prowadzonych  przez pana Remigiusz Zawadzkiego. Ponadto nauczyciele – opiekunowie uczestników projektu mieli możliwość udziału w warsztatach literackich, które przeprowadziła pani Anna Nakielska – Kowalska.

            16 grudnia odbył się finał projektu, podczas którego zaprezentowano prace konkursowe uczniów w formie przeglądu filmowego połączonego z wystawą fotografii.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy nagrodzonym:

Nagrodzeni w kategorii „film”:

I miejsce – Julia Matuła z II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy za film inspirowany poezją Cypriana Kamila Norwida

II miejsce - Alan Pawlak i Mateusz Lisica z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy za film „Rozpacz Wokulskiego”

III miejsce – Stanisław Andryszak i Franciszek Kalinowski z Zespołu z Handlowych w Bydgoszczy za film „Flanowanie”

 

Nagrodzeni w kategorii „fotografia”:

I miejsce – Katarzyna Kiełkowska i Amelia Czechanowska z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych za cykl fotografii inspirowanych dramatem Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II

II miejsce – Izabela Langner i Konrad Sierszulski z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy za cykl fotografii inspirowanych powieścią Bolesława Prusa „Lalka”

III miejsce – Oliwia Nowosad i Kinga Brożyńska z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Bydgoszczy za cykl fotografii inspirowanych dramatem Juliusza Słowackiego „Kordian”

I wyróżnienie – Wiktor Iwański z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy za cykl fotografii inspirowanych powieścią Bolesława Prusa „Lalka”

II wyróżnienie – Klaudia Kiedrowicz z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Administracyjnych w Bydgoszczy za cykl fotografii inspirowanych wierszem Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”