Praktyki w Bradze zakończone.

     Kolejna grupa praktykantów realizujących projekt praktyk zagranicznych programu Erasmus+ spędziła trzy tygodnie w Bradze. To właśnie w tym historycznym mieście, zwanym portugalskim Rzymem, w dniach 28.08.-18.09.2021 nasi uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe. Intensywna praca w portugalskich firmach pozwoliła uczniom rozwijać umiejętności wynikające z powierzonych im przez pracodawców zadań administracyjnych i finansowych. Poza doskonaleniem umiejętności pracy w Excelu, wystawianiem faktur, opracowaniem listy płac, prowadzenia obliczeń finansowych i realizowaniem szeregu zadań, nasi praktykanci zdobywali również wiedzę na temat rozwijania kompetencji miękkich. W zgranych zespołach pracowali pod presją czasu, wykazywali się kreatywnością opracowując biznesplany i projekty które realizowali wg wytycznych portugalskich przedsiębiorców. Wykazali się przy tym dobrą organizacją pracy, samodyscypliną i wysoką kulturą osobistą.

     Po pracy uczniowie zwiedzili każdy zakątek Bragi, w tym urokliwe wąskie uliczki, przepiękną katedrę, skwery i parki oraz liczne muzea. Na liście zwiedzonych miejsc nie mogło zabraknąć charakterystycznego dla tego regionu Bom Jesus do Monte, w niewielkiej wiosce Tenões, na które prowadzą monumentalne barokowo-rokokowe schody. Sanktuarium to usytuowane jest na malowniczym wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na panoramę Bragi.     

 

     W ramach jednej z pierwszych wycieczek kulturowych uczniowie pojechali do Porto, jednego z najbardziej rozpoznawalnych portugalskich miast, położonego nad Oceanem Atlantyckim. Pierwszą atrakcją okazał się rejs rzeką Duero, z widokiem na gęstą zabudowę dzielnicy Riberia i jej kolorowymi kamienicami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po przejściu przez dwukondygnacyjny stalowy most Ludwika I, niezaprzeczalny symbol miasta, wyruszyli na zwiedzanie atrakcji Porto. Śladami charakterystycznych niebieskich ceramicznych płytek azulejos dotarli do kościoła karmelitów Igreja do Carmo, zawitali też na stację São Bento gdzie na ścianach przedstawione zostały różne sceny przedstawiające historię i życie w Portugalii.

     Poznając historię dystryktu Bragi nasi praktykanci zawitali do Guimarães, określanego mianem kolebki Portugalii i miasta królów, pełniącego rolę pierwszej stolicy kraju w którym urodził się król Portugalii- Afonso I. Od średniowiecza do dziś w mieście zachowało się wiele budynków z tamtej epoki. Jedną z większych atrakcji którą uczniowie mieli okazję podziwiać był zamek pochodzący z X wieku, który pierwotnie był twierdzą, chroniącą mieszkańców miasta przed atakami Maurów i Normanów. W planie wycieczki nie zabrakło również spaceru historycznym centrum Guimarães, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajduje się wiele średniowiecznych kościołów, klasztorów, placów i wąskich, brukowanych uliczek.

   Po intensywnych tygodniach pracy wszystkim naszym praktykantom należał się wspaniały odpoczynek. Podczas weekendowych wycieczek uczniowie korzystali z uroków malowniczych portugalskich miasteczek zachodniego wybrzeża, m.in. Póvoa de Varzim, Ponte de Lima, Viana do Costelo gdzie korzystali z przepięknej pogody i relaksowali się nad oceanem. 

     Jedną z niewątpliwych atrakcji tegorocznego wyjazdu była profesjonalna lekcja surfingu w urokliwym Fão. Po przeprowadzonej przez wykwalifikowanych instruktorów lekcji uczniowie polowali na fale i niczym profesjonaliści pozowali do zdjęć.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Praktyki w Sewilli zakończone.

     Uczestnicy projektu „Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy” realizowanym w ramach programu Erasmus+, w dniach 28.08.- 18.09.2021 odbyli praktyki zagraniczne w Sewilli. Przez trzy tygodnie nabywali i doskonalili swoje umiejętności zawodowe w hiszpańskich firmach i przedsiębiorstwach, w których to rzetelnie realizowali powierzone im zadania wynikające z programu praktyk zawodowych. Między innymi aktualizowali bazę danych, tworzyli firmowe materiały promocyjne, poznawali programy służące generowaniu akt pracowniczych, przeprowadzali obliczenia finansowe dokonując analizy różnorodnych dokumentów płatniczych. Uczyli się pracy w grupie, stosowali strategie rozwiązywania bieżących problemów a wszystko to z wykorzystaniem umiejętności komunikacji w języku angielskim i hiszpańskim.

 

      W ramach poznawania nowej kultury na uczniów czekało mnóstwo atrakcji w postaci zajęć i spotkań kulturowych. Podczas „tapas night” w lokalnej restauracji, uczniowie mieli okazję rozsmakować się w andaluzyjskich przekąskach serwowanych zarówno na ciepło jak i na zimno oraz poczuć atmosferę sprzyjającą podtrzymywaniu kontaktów międzyludzkich, tak ważną dla Hiszpanów. Podczas przeprowadzonych przez organizację Euromind zajęć „living abroad” dyskutowali na temat różnic kulturowych, tolerancji i stereotypów, wymieniali się również swoimi spostrzeżeniami na temat życia w Sewilli.

     W trakcie całego pobytu w Sewilli nasi uczniowie uczęszczali na zajęcia języka hiszpańskiego prowadzone przez rodowitą hiszpankę, przesympatyczną lektorkę Paqui. Utrwalili dotychczas poznane zwroty i poznali wiele praktycznych wyrażeń dnia codziennego, które następnie mogli praktykować w kontaktach z mieszkańcami stolicy Andaluzji.

  

     Poza codziennymi spacerami i zwiedzaniem urokliwej Sewilli uczestnicy projektu mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

     W ramach wycieczek kulturowych odwiedzili najstarsze hiszpańskie miasto - Kadyks, w którym wędrowali po starówce z prowadzącą do niej bramą „Drzwi Ziemi” (Puertas de la Tierra), zobaczyli teatr rzymski, stare miasto, malowniczy park Genovés oraz relaksowali się na plaży nad Oceanem Atlantyckim.

 

     Kolejną atrakcją była wyprawa do portugalskiego miasta Albufeira, które jest popularną miejscowością turystyczną z licznymi kurortami. Tam też nasi uczniowie spędzili relaksujące popołudnie, kąpiąc się w oceanie i relaksując na plaży z widokiem na malownicze klify.

 

     Podczas wycieczki do Malagi, stolicy hiszpańskiego wybrzeża słońca Costa del Sol, nasi praktykanci mieli okazję zobaczyć fortyfikacje pałacowego bastionu rzymskiego Alcazaba, renesansową Katedrę Wcielenia (Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación), muzeum Pabla Picassa oraz zrelaksować się na najpopularniejszej plaży la Malagueta.

 

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt Sewilla-Braga rozpoczęty!

     W sobotę 28.08.2021 r. dwie grupy naszych uczniów biorących udział w programie Erasmus+ wyruszyły do hiszpańskiej Sewilli i portugalskiej Bragi.

Po przylocie był czas na zwiedzanie okolicy, poznanie opiekunów z EuroMind i EduPlus oraz przygotowania do pierwszych dni praktyk.

Grupa hiszpańska spacerowała nad rzeką Gwadalkiwir, podziwiała Złotą Wieżę, taras widokowy Las Setas w centrum Sewilli, Park Marii Luizy oraz Plac Hiszpański.

Grupa portugalska miała okazję pojechać na wycieczkę do pobliskiego Porto, gdzie zwiedzili malownicze stare miasto, winiarnię i wybrali się w rejs po rzece Duero.

 

    Zachęcamy do odwiedzania na facebooku naszych stron i blogów szkolnych projektów programu Erasmus+:

https://www.facebook.com/erasmuszseabydgoszcz

https://www.facebook.com/Erasmus-Portugalia-109166408156641

https://www.facebook.com/Economic-MINDS-106542091757839

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia przygotowawcze za nami

     Uczniowie naszej szkoły biorący udział w dwóch projektach programu Erasmus+ odbyli już zajęcia przygotowujące ich do tegorocznych wyjazdów na praktyki zawodowe w hiszpańskiej Sewilli i portugalskiej Bradze.

Na zajęciach z doradztwa zawodowego, kultury pracy, bhp, z języka angielskiego i języka hiszpańskiego oraz warsztatach kulturowo-pedagogicznych, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych i niezwykle przydatnych treści. Już niedługo będą mogli skonfrontować tą wiedzę w praktyce na stanowiskach pracy w zagranicznych firmach i przedsiębiorstwach.

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Młodzi ekonomiści na portugalskim rynku pracy" - wyniki rekrutacji

     Przedstawiamy listę uczniów zakwalifikowanych do tegorocznego projektu „Młodzi ekonomiści na portugalskim rynku pracy”, którzy już 28 sierpnia 2021 wyruszą do Bragi w Portugalii, aby odbyć trzytygodniowe praktyki zawodowe. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 1. Aniszczyk Hubert
 2. Jasiński Michał
 3. Jaskulski Tymoteusz
 4. Kajdasz Aleksandra
 5. Kamiński Błażej
 6. Kujawa Jakub
 7. Nowakowska Agnieszka
 8. Ossowski Damian
 9. Paul Weronika
 10. Pytlik Izabela
 11. Radac Remigiusz
 12. Raus Zuzanna
 13. Rozpędowski Marek
 14. Strzelecka Marta
 15. Wiśniewska Roksana
 16. Zajenkowski Robert

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Nowe dokumenty dla uczestników projektu "Młodzi ekonomiści na portugalskim rynku pracy"

Ze względu na sytuację związaną z obecną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną dotyczącą pandemii kornonawirusa i wynikającymi z niej obostrzeniami informujemy, że zmieniliśmy partnera projektu na EduPlus w Portugalii. Termin wyjazdu to 28.08- 18.09.2021. Zmienia się kraj odbywania praktyk zawodowych z Irlandii na Portugalię.

Poniżej załączamy pliki dla grupy uczniów zrekrutowanych do projektu „Młodzi ekonomiści na irlandzkim rynku pracy”.

Podpisane oryginały dokumentów należy złożyć do sekretariatu szkoły do dnia 14 maja 2021 godz. 14:00.

Deklaracja uczestnictwa

Oświadczenie SARS-CoV-2

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 Akredytacja do programu Erasmus+

     Z przyjemnością informujemy, że Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszcz otrzymał akredytację do programu Erasmus+ na lata 2021-2027! Dzięki temu nasi uczniowie będą mogli odbywać praktyki zagraniczne w krajach Unii Europejskiej, zdobywać doświadczenie zawodowe, szkolić języki, poznawać nowe kultury oraz zwiedzać ciekawe miejsca.

   ----------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

Wyniki rekrutacji Erasmus+

   Proces rekrutacyjny oficjalnie został zakończony, a jego efektem są nasze tegoroczne "dream teams" projektów praktyk zagranicznych odbywających się w ramach programu Erasmus+. We wtorek 29 września odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników rekrutacji. Wszystkim praktykantom rozpoczynającym przygodę z projektami w roku szkolnym 2020/2021 jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Listy rankingowe: Irlandia

Lista rankingowa: Sewilla

Grupa "hiszpańska"

Grupa "irlandzka"

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Rozmowy rekrutacyjne Erasmus + zakończone 

     Za nami rozmowy rekrutacyjne do naszych tegorocznych projektów "Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy" oraz "Młodzi ekonomiści na irlandzkim rynku pracy". Jak co roku spotkania odbyły się w przemiłej atmosferze. Pragniemy podziękować wszystkim uczniom, którzy zgłosili chęć udziału w programie Erasmus+ i tak licznie uczestniczyli we wszystkich spotkaniach i całym procesie rekrutacyjnym.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Erasmus+ na zebraniach z Rodzicami uczniów klas trzecich 

     W piątek 11 września podczas zebrań z rodzicami uczniów klas trzecich zaprezentowane zostały tegoroczne projekty Erasmus+. Rodzice obejrzeli przygotowane prezentacje promujące projekty "Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy" oraz "Młodzi ekonomiści na irlandzkim rynku pracy". Mieli również okazję zapoznać się ze szczegółami praktyk zagranicznych, zobaczyć miejsca pracy oraz zakwaterowania naszych uczniów.

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Spotkanie informacyjne Erasmus+ dla klas trzecich za nami

          

     To już oficjalne - projekty praktyk zagranicznych w ramach programu Erasmus+ zaplanowane na rok szkolny 2020/2021 czas zacząć! Za nami spotkanie informacyjne z uczniami klas trzecich zainteresowanymi tegorocznym wyjazdem do Hiszpanii i Irlandii. W tym roku uczniowie biorą udział w dwóch projektach: „Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy” oraz „Młodzi ekonomiści na irlandzkim rynku pracy”.
 
Fotorelacja ze spotkania informacyjnego Erasmus+ dla klas trzecich:
 
 
 
 
 
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Spotkanie informacyjne Erasmus+ dla uczniów klas III

 

UWAGA!!! 

Ze względu na duże zainteresowanie, spotkanie organizacyjne zostaje przeniesione DO AULI!!!

 
 

    W tym roku macie możliwość jechać do stolicy Andaluzji, pięknej Sewilli oraz do zielonej Irlandii. Poniżej dokumenty niezbędne, aby zgłosić się do projektu:

Sewilla:

Regulamin rekrutacyjny

Formularz rekrutacyjny

Oświadczenie SARS-CoV

Irlandia:

Regulamin rekrutacyjny

Formularz rekrutacyjny

Oświadczenie SARS-CoV

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
      Wszystkich uczniów zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami podsumowującymi tegoroczne praktyki zagraniczne projektu Erasmus+, które realizowane były w Hiszpanii.