Wszystkich uczniów zapraszamy do zapoznania się z prezentacjami podsumowującymi tegoroczne praktyki zagraniczne projektu Erasmus+, które realizowane były w Hiszpanii.
 
 
 
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
 

Projekt 2019/2020 

We wtorek 3 września o godz.10:50 w sali nr 18 odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczniów klas III zainteresowanych odbyciem praktyk zawodowych w Hiszpanii realizowanych w ramach programu Erasmus+. W tym roku macie możliwość jechać do stolicy Andaluzji, pięknej Sewilli oraz słonecznej Ubedy. Serdecznie zapraszamy!

Formularz zgłoszeniowy Sewilla
Formularz zgłoszeniowy Ubeda
REGULAMIN REKRUTACJI Sewilla
REGULAMIN REKRUTACJI Ubeda

 Spotkanie informacyjne dla uczniów.

We wtorek 3 września o godz.10:50 w sali nr 18 odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów klas III zainteresowanych odbyciem praktyk zawodowych w Hiszpanii realizowanych w ramach programu Erasmus+.

 Spotkanie z rodzicami

W środę 11 września podczas pierwszych zebrań, rodzice klas III zostali zapoznani ze szczegółami naszego szkolnego projektu Erasmus + „Młodzi ekonomiści na europejskim rynku pracy”.

Rozmowy kwalifikacyjne

W ciągu czterech dni komisje przeprowadziły rozmowy z 53 uczniami klas III, które były drugą częścią procesu rekrutacyjnego do odbywających się w tym roku dwóch projektów Erasmus+.

Wyniki rekrutacji projektu „Młodzi ekonomiści na europejskim rynku pracy”

Przedstawiamy listę osób, które zakwalifikowały się na praktyki zawodowe w Sewilli w terminie 20.01.2020 - 07.02.2020.
Lista rankingowa Sewilla

  Serdecznie gratulujemyZakwalifikowani Sewilla

Wyniki rekrutacji projektu „Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy” 

Przedstawiamy listę osób, które zakwalifikowały się na praktyki zawodowe w Ubedzie w terminie 01.12.2019 – 21.12.2019
Lista rankingowa Ubeda

 Serdecznie gratulujemy Zakwalifikowani Ubeda

 
Wizyta przygotowawcza – praktyki zawodowe w Ubedzie

W dniach 10.11.2019 – 14.11.2019 r. pani Dyrektor Anetta Należyta wraz z panią Beatą Chęcińską-Kopeć, koordynatorem Erasmus+2,  odbyły podróż do Hiszpańskiej Ubedy.
Celem wyjazdu była kontrola warunków miejsc pracy, w których uczniowie naszej szkoły odbędą praktyki w grudniu, jak i zarówno sprawdzenie ich przyszłego miejsca zamieszkania. Podczas tej wizyty delegacja naszej szkoły odwiedzała przyszłych pracodawców i ich nocleg oraz osobiście zapoznała się z hiszpańskimi opiekunami.

Bezpośrednie spotkanie się z przedstawicielami naszego partnera zagranicznego – firmą euroMind – umożliwiło ustalenie konkretnych zasad współpracy młodzieży podczas praktyk i rozwiało szereg wątpliwości.
Teraz jesteśmy pewni, że nasza młodzież będzie zadowolona z tego wyjazdu!!!
 

Zajęcia przygotowujące do praktyk zagranicznych Grupa naszych tegorocznych praktykantów biorących udział w projekcie Erasmus+ "Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy" intensywnie uczestniczyła w zajęciach kulturowo-psychologicznych, zawodowych oraz językowych z hiszpańskiego i angielskiego branżowego.

 

 

Powitanie z Ubedą

1 grudnia nasi uczniowie zaczęli swoją przygodę z hiszpańskim miastem regionu Andaluzji- Ubedą. Po zakwaterowaniu w rezydencji, spacerowali po malowniczych uliczkach, poznali koordynatora- Panią Joannę z Euromind oraz swoich pracodawców.

Kurs języka hiszpańskiego
 
Prócz praktyk i poznawania hiszpańskiej kultury, uczestnicy projektu szkolili język hiszpański. Intensywny kurs języka hiszpańskiego z Panią Moniką sprawił, że uczniowie błyskawicznie opanowali praktyczne zwroty przydatne np. do poruszania się po mieście.
Po odbyciu wszystkich zajęć, uczniowie uzyskali certyfikat ukończenia kursu językowego.
Praktyki zawodowe

Najważniejszym elementem projektów Erasmus+ "Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy" były oczywiście praktyki zawodowe. Podczas tegorocznego projektu nasi uczniowie zdobywali praktyczną wiedzę z zakresu administracji w następujących hiszpańskich firmach i przedsiębiorstwach: Catering Delicias la Loma, biuro doradcze Asesoría Ginés Martos, sieć hurtowni Deportes Biedma, fima Distrelfon zajmująca się sprzedażą detaliczną i hurtową, szkoła artystyczna Escuela de Arte Casa de las Torres, firma Ferrescu SLU specjalizująca się w sprzedaży maszyn rolniczych, grupa firm Ferretería Biedma S.L - Deportes y Armería, Nissan-Fonsa Motor firma oferująca innowacyjne produkty i usługi w sektorze motoryzacyjnym, przedszkole Guardería Recreo, Nuevo Atalaya Fitness Club, firmy usługowo-handlowe Ofimueble, Garcia Guirado oraz Geader Andaluz.


Do ich codziennych obowiązków należała archiwizacja elektroniczna i papierowa, zarządzanie listą kontrolną zapasów, przetwarzanie faktur, pokwitowań i płatności, szukanie najlepszych cen i zakup materiałów biurowych, wykonywanie podstawowych obowiązków biurowych, zarządzanie i aktualizowanie baz danych, tworzenie i modyfikowanie dokumentów za pomocą programów biurowych.

 Wycieczki

Po każdym intensywnym tygodniu praktyk na uczniów czekały atrakcyjne wycieczki. Przygodę z hiszpańską kulturą rozpoczęli zwiedzaniem Sewilli, gdzie na Placu Hiszpańskim oglądali pokazy flamenco, na malowniczym Placu Amerykańskim karmili gołębie i podziwiali panoramę miasta z wieży Katedry Najświętszej Marii Panny, w której znajduję się grobowiec Krzysztofa Kolumba.
W Baezie, mieście wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zwiedzili wieżę zegarową, ratusz, Plaza del Pópulo (Plac Wszystkich Ludzi) oraz uniwersytet z 1542 roku.
Również Kordoba, miasto trzech kultur, zauroczyła wszystkich licznymi atrakcjami turystycznymi. Most Puente Romano, aleja Callejas de las Flores oraz położona w samym sercu zabytkowego centrum Kordoby katedra Mezquita , urzekły każdego.
W słonecznej Maladze uczniowie mieli okazję zwiedzić zamek Castillo de Gibralfaro, zespół fortyfikacji pałacowych Alcazaba, ruiny teatru rzymskiego Tetro Romano oraz odwiedzili najpopularniejszą plażę w mieście La Malagueta.

Warsztaty kulturowe
Poza czasem praktyk i wycieczek, uczniowie mogli doświadczyć hiszpańskiej kultury regionu Andaluzji integrującej zespół naszych praktykantów. Uczniowie brali udział w warsztatach garncarstwa w muzeum Paco Tito, wieczorze tradycyjnych hiszpańskich przekąsek „tapas”, lekcji tradycyjnego tańca flamenco oraz

 

 Powrót do Polski


Tego niestety nie udało się uniknąć… czas wracać do Polski. Grupa praktykantów projektu Erasmus+ "Młodzi ekonomiści na hiszpańskim rynku pracy" 21 grudnia musiała pożegnać się z urokliwą Ubedą. Zostały im jednak piękne wspomnienia!

 

Zajęcia przygotowujące do praktyk zagranicznych

Uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ "Młodzi ekonomiści na europejskim rynku pracy" przed odbyciem praktyk w Sewilli sumiennie szkolili się na zajęciach przygotowujących do wyjazdu. Tradycyjnie już uczestniczyli w warsztatach kulturowo-pedagogicznych, zajęć z doradztwa zawodowego, kultury pracy, bhp i języka angielskiego zawodowego.

 

Sewilla- przylot i pierwsze zwiedzanie
20 stycznia 2020r. grupa uczniów klas III naszej szkoły wyruszyła do Hiszpanii. Tym razem ich celem były praktyki w Sewilli. Po zakwaterowaniu w rezydencji, poznaniu koordynatora- Pani Dominiki, zapoznaniu się z miejscami i godzinami praktyk wyruszyli na pierwsze zwiedzanie głównych atrakcji turystycznych stolicy Andaluzji.
 
 
 Kurs języka hiszpańskiego
Tegoroczna grupa naszych praktykantów trzy razy w tygodniu uczestniczyła w kursie języka hiszpańskiego z charyzmatyczną Panią Dżamilą. Były to nie tylko typowe zajęcia w sali lekcyjnej, ale również lekcje praktyczne w terenie, które pozwoliły naszym uczniom otworzyć się na hiszpańską kulturę i nawiązać nowe znajomości.
 
Praktyki
Tegoroczne 3-tygodniowe praktyki zawodowe uczestnicy projektu Erasmus+ "Młodzi ekonomiści na europejskim rynku pracy" realizowali w firmach urokliwej Sewilli. Praca z arkuszami kalkulacyjnymi i różnorodnymi programami księgowania, dokumentacją administracyjną, archiwizacja dokumentacji, fakturowanie, to tylko nieliczne z zadań z którymi musieli się zmierzyć nasi uczniowie w miejscach swoich praktyk. Tegoroczne firmy w których odbyła się praktyka zawodowa to: BonitaRides, Academias de Formación Doctrinum, Ritmo Hispano S.L., FamaService- Administracion de Fincas - José Ávila, Centro Educativo NOAVI, Taller de Educacion, Biblioteca Central Capuchinos de España, Padilla Libros, Euromind, Inversiones Roldan Guisado S.L. - Apartamentos Cruz del Campo.
Wycieczki
Nie tylko Sewilla na co dzień urzekała swoimi urokliwymi uliczkami i atrakcjami turystycznymi. Uczniowie w ramach weekendowych wycieczek odwiedzili stolicę flamenco, czyli najstarsze hiszpańskie miasto- Kadyks. Przechadzali się urokliwymi kwiecistymi uliczkami, podziwiali piękny park Genoves oraz odpoczywali nad oceanem. Zawitali również do Kordoby gdzie zwiedzili Mezquit (katedrę-meczet) ze wspaniałymi arkadami zdobionymi szafirami oraz złotymi ołtarzami. Odwiedzili ogromny jarmark średniowieczny, na którym sprzedawano wiele pysznych przekąsek oraz wyrobów ceramicznych. Na ostatnią wycieczkę pojechali aż za granicę, bo na Gibraltar, które jest brytyjskim terytorium zamorskie na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Poczuli tam klimat brytyjskiego miasteczka oraz wspięli się na Skałę Gibraltarską, gdzie wraz z jej mieszkańcami- makakami, mogli podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
 
Warsztaty kulturowe
Aby poznać hiszpańskie obyczaje w samym sercu Andaluzji nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach kulturowych, które przybliżyły im tamtejsze tradycje. Na tyle przypadła im do gustu kultura tapas, że chętnie na co dzień korzystali z możliwości spędzenia czasu przy wspólnych przekąskach w klimatycznych barach tapas. W trakcie pobytu w Hiszpanii nie mogło oczywiście zabraknąć wieczoru z paellą. Zanim jednak wszyscy zasiedli przy stole aby ją skosztować, nauczyli się ją przyrządzać!
 
 Promowanie Bydgoszczy
Podróż do Hiszpanii wiązała się z nieustannym promowaniem naszego miasta. Zarówno wśród rówieśników, ale co najważniejsze wśród lokalnych firm i przedsiębiorstw. Każdy z praktykantów przekazał pakiet materiałów promocyjnych, zachęcających do odwiedzenia i poznania naszego miasta oraz regionu.
 
 

Powrót do Polski

Pożegnania nadszedł czas. 7 lutego po pracowitych trzech tygodniach praktyk nastąpił czas refleksji i podsumowania pobytu w Sewilli oraz wręczenie certyfikatów. Nadeszła również chwila pożegnań z gospodynią rezydencji- niezastąpioną Panią Irmą, która każdego dnia przygotowywała dla naszych uczniów przepyszne posiłki. ciężkim sercem uczniowie żegnali się z Hiszpanią, jednak zauroczeni tamtejszą kulturą i ciepłem sewilczyków z pewnością jeszcze nie raz tam w przyszłości wrócą.